Tradycja stawiania baranków wielkanocnych na stole

Baranki wielkanocne https://www.meritohurt.pl/figurki/baranki-wielkanocne.html to tradycyjny element każdego świątecznego stołu już od wielu lat. Mało kto jednak wie, skąd się taka tradycja wzięła. Dlaczego stawiamy ozdoby w postaci baranków wielkanocnych na stole?

Baranek wielkanocny – historia tradycji

Historia baranka jako symbolu świętowania sięga jeszcze czasów przed narodzeniem Chrystusa. Taki baranek był składany w ofierze w tradycji żydowskiej, w związku ze świętem Paschy. Żydzi zjadali wówczas baranka w całości, a jego resztki palili. Jeśli chodzi o symbolikę baranka związaną z Wielkanocą, mianem Baranka Bożego określa się w Biblii Jezusa Chrystusa, gdyż oddał on swoje życie za ludzi na krzyżu. Stał się on zatem ofiarą taką, jaką Żydzi składali w trakcie Paschy. Baranek przedstawia zatem Jezusa Chrystusa, stąd też często jako element dodatkowy w tej ozdobie pojawia się czerwona flaga ze złotym lub białym krzyżem. Już od wielu lat takie baranki w różnej stylistyce widoczne są zatem na świątecznych stołach.

Inne elementy stołu wielkanocnego dopasowane do baranka

Na stole wielkanocnym stawia się także inne, dodatkowe ozdoby. Oprócz kurczaczków i królików, które pojawiły się stosunkowo niedawno, bo w XX wieku, nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu są także kwiaty i świeżo zasiana rzeżucha lub pszenica, w niewielkim naczyniu. Jeśli są one wysokie, można w nich umieścić baranka. Wśród zieleni będzie symbolizował budzenie się przyrody do życia.

Comments are closed.