Ikona Matki Bożej Częstochowskiej – niezwykła sztuka pisania ikon

Ikony zajmują szczególne miejsce w malarstwie sakralnym. Technika ich powstawania również nie należy do łatwych, a jak wiadomo ikony się pisze, a nie maluje. Technika pisania ikon sięga początków chrześcijaństwa. Najstarsze zachowane na świecie ikony mają po około 1400 lat. I o to właśnie chodzi – aby przetrwały one jak najdłużej.

Technika powstawania ikon

Ikonę pisze się na desce. Zazwyczaj była to deska lipowa lub z drzewa owocowego, ale także, np. olchowa. Aby przetrwała jak najdłużej, poddawana jest specjalnemu suszeniu, które całkowicie pozbawia ją wilgoci czy żywicy. Na deskę nakładany jest specjalny grunt, aż 12 warstw, a potem powierzchnia jest dokładnie szlifowana. Na tak przygotowany podkład nanosi się szkic utrwalany za pomocą pigmentu lub delikatnych wyżłobień i dopiero wtedy zaczyna się nakładanie farb. Technika ta nazywa się temperą jajową, ponieważ pigment miesza się ze świeżym kurzym żółtkiem oraz wodą, octem lub winem. Kolory nakłada się cieniutkimi warstwami, a zanim nałoży się kolejną, ta wcześniejsza musi wyschnąć. Warstw jest bardzo wiele, dlatego zajmuje to bardzo dużo czasu.

Ikona Matki Bożej Częstochowskiej

W Polsce najbardziej znaną jest ikona Matki Bożej Częstochowskiej, która znajduje się na Jasnej Górze. Ten niezwykły obraz znany jest ze swojej ogromnej mocy, dlatego corocznie odwiedza go bardzo duża liczba pielgrzymów z całego świata i wciąż pojawiają się nowe świadectwa wstawiennictwa Czarnej Madonny.

Słynna ikona Matki Bożej Częstochowskiej dostępna jest na przykład na MeritoHurt.pl.

Comments are closed.