Siła świętych upominków

Obrzędowość religijna w polskim społeczeństwie wiąże się często z symboliką i akcesoriami jej towarzyszącymi. Prostota płynąca z ikonicznych detali typu świece, palmy, krzyże czy obrazki znaczy bardzo dużo i zawsze ma charakter przemyśleń i uczczenia powagi święta lub sytuacji.

Wyższość świętych upominków

Trudno sobie wyobrazić świętowanie wydarzenia Chrztu, Komunii Świętej lub ceremonii zaślubin bez okazyjnych upominków, symbolicznie przypominających tę ważną uroczystość. Szeroki wybór współczesnych dewocjonaliów pomaga w doborze odpowiednich detali lub tworzyw, z jakich te zostały wykonane, trafiając tym samym w gust użytkownika. Taki upominek stanowi piękną pamiątkę, która zostanie zapamiętana przez lata i będzie towarzyszyć w kolejnych etapach życia. To właśnie tworzy wyjątkowość religijnych akcesoriów, na tle świeckich detali, które mimo, iż czasem są piękne, nie budują klimatu, pamiątki i wspomnień.

Krzyż Benedyktyński – upominek z podtekstem

Krzyż św. Benedykta jest jednym z najpopularniejszych sakramentaliów wybieranych jako prezent na ważne okazje, ponieważ jego bogata historia, przekaz i symbolika są znaczące, a jednocześnie nie patetyczne, lecz po prostu ciekawe. Mając go przy sobie, zawsze można opowiedzieć o jego znaczeniu, a jednocześnie wrócić do momentu, w którym się go otrzymało. Głęboki przekaz tego detalu pozwala każdemu wierzącemu na spokój związany z przekonaniem, iż medalik będzie chronił go od wszelkiego zła.

Comments are closed.