Czym są dewocjonalia?

Dewocjonalia to drobne przedmioty kultu religijnego. Przeważnie potrzebujemy ich, gdy czeka nas jakieś ważne wydarzenie o charakterze religijnym. Do sklepu z dewocjonaliami udamy się gdy nasze dziecko będzie miało chrzest. Kupimy tam gromnicę, różaniec, czy pamiątkę chrztu świętego. Tak samo zrobimy, gdy będziemy w rodzinie mieli komunię, bierzmowanie czy ślub. To jednak nie wszystkie sytuacje, gdy udajemy odwiedzimy sklep z dewocjonaliami. Tu również kupimy przedmioty kultu religijnego, którymi możemy ozdobić nasz dom.  

W sklepie z dewocjonaliami kupimy również obrazy Trójcy Świętej, Matki Bożej, świętych , czy krzyż z Jezusem. Wybierając jednak dewocjonalia do domu musimy pamiętać, że są to tylko dekoracje. Wiara nasza opiera się na Bogu a nie na kulcie jego wizerunku. Jeżeli u Ciebie jest inaczej musisz poważnie to przemyśleć.  

Obrazy religijne nie są amuletami. To nie żabka z przyklejonym groszem, która ustawiona w mieszkaniu da ci powodzenie w finansach. Takie traktowanie dewocjonaliów jest zupełnie niewłaściwe. Trzeba uważać, by nasze zamiłowanie do kupowania dewocjonaliów nie przerodziło się w kult obrazów. Oddajemy cześć nie obrazowi, ale postaci, która się na nim znajduje. I tego trzeba mieć świadomość, by nie pogubić się w zbyt częstych wizytach w sklepie z dewocjonaliami.

Pamiętajmy sklep z dewocjonaliami to nie sklep z amuletami, które dadzą nam szczęście pomyślność i pozwolą wygrać w totka.

Comments are closed.